Siit ka loo moraal: tihti on uus ja innovaatiline unustatud vana.
Tuesday, September 30, 2008
Vale-innovatsioon, uus on tihti unustatud vana
Siit ka loo moraal: tihti on uus ja innovaatiline unustatud vana.
Sunday, September 21, 2008
IRL Noorte avaldus: Eesti ei pea 15-aasta pärast olema Euroopa viie vaesema riigi hulgas!
Põhja on lastud haldusreformi tegemine, mööda on lastud võimalus võtta kasutusele euro, headel aegadel on paisutatud riigiaparaati, koalitsioonipartneritele on surutud peale liigoptimistliku eelarve tegemine eirates kõiki ohumärke, europarlamendi valimiste reglementi keeldutakse arusaamatute argumentidega demokraatlikumaks muutmast. Julgust nõuda Reformierakonnalt sellise valitsemismentaliteedi muutmist palume ka enda erakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna juhtidelt. Meie tahame Eestis edasi elada ja siin oma lapsi kasvatada nii 15 kui ka 25 aasta pärast. Seetõttu palume Reformierakonda lähtuda tervest mõistusest, mitte odavast populaarsuseihast ning lõpetada Eesti arengu pidurdamine.
Selleks tuleb ratsionaalselt ja pikaajalisi eesmärke silmas pidades nii riigieelarve tulude pool kui ka kulude pool. Praegust sotsiaalsüsteemi ei suuda tänaste ja prognoositavalt kasvavate kulude juures Eesti perspektiivis ülal pidada. Ühekordsete, siit-sealt kokkukraabitavate tuludega ei ole see jätkusuutlik. Haldusreform tuleb ära teha, mitte seda lõputult venitada.
Hariduskulude osakaal vabariigi eelarvest peab olema kasvav ja siin ei saa me tuleviku arvelt kokku hoida. Vajadusel tuleb vähendada seadustega paikapandud kulusid mujalt. Eesti edu saab olla ettevõtlikus ja haritud noores, kes tugevdavad meie konkurentsivõimet. Meie koolides peavad töötama parimad õpetajad.
Riik peab looma stabiilse, mugava, arengule ja innovatsioonile suunatud keskkonna, ning hoolitsema selle eest, et kellegi teotahe ei jääks võimaluste puudumise taha seisma. Riik peab võimaldama enesetäiendamise ja kvaliteetse hariduse omandamise võimaluse kõigile soovijatele. Maailmatasemel teadmisi peab olema võimalik omandada ka Tartus või Tallinnas.
Isamaa ja Res Publica Liidu Noorteühendus, 20. septembril 2008 Tallinnas
Noored Konservatiivid ja Noor-Isamaa ühinesid!
20. septembril toimus Noorte Konservatiivide ja Noor-Isamaa ühine üldkogu, kus otsustati kahe organisatsiooni ühinemine. Uue organisatsiooni nimi on Isamaa- ja Res Publica Liidu Noored.
Üldkogu toimus Tallinna Inglise Kolledžis. Saal oli täis, kohal oli ligi 300 noort poliitikut. Külaliste hulgas oli märgata Riigikogu esimeest Ene Ergmat, erakonna esimeest Mart Laari, majandus- ja kommunikatsiooniministrit
Ühinenud noorteorganisatsioonile valiti ka juhtorganid. Esimeheks valiti väga tasakaalukas heitluses Veiko Lukmann. Veiko edestas teist kandidaati Madis Kübarat vaid ühe häälega. Veiko on tegutsenud poliitikamaastikul juba aastaid, praegu töötab Riigikogu fraktsiooni nõunikuna, spetsialiseerudes Mart Laari abistamisele.
Aseesimeesteks valiti Mari Agarmaa, Alo Lõoke ja Ako Aasmaa. Mari on juuratudeng Tartust, kes tegutseb ka väitlusõpetajana. Alo on samuti Tartust. Ta õpib Tartu Ülikooli magistraatuuris hariduskorraldust ja tegeleb õpetajaameti populariseerimisega ka noorte seas. Ako on aktiivne noor Kesk-Eestist Türilt.
Eestseisusesse pääsesid Kaisa Üksik, Heidi Leid, Ingrid Lepik, Kristjan Vanaselja, Priit Sibul, Hannes Klaas, Dmitri Schmidt, Mart Toots ja
Monday, September 15, 2008
Ansip võiks ju käituda nagu Meri
Seepärast on eriti oluline, et selle riigi "esimesed" kodanikud, President, valitsuse liikmed jne. oma käitumisega rahvale eeskujuks oleksid.
Peaministri tõstatatud kaudsete maksude tõstmise motiivid ja kommentaarid lapsetoetuse ebaefektiivse jaotamise kohta
(http://live.hot.ee/aggregator//postimees/33605)
viitavad mõtteviisile justkui oleks riik kellegi "teiste" ettevõtmine ja meie, selle riigi kodanikud ei vastutagi. Riik on siiski meie kõigi ühine ettevõtmine, kellel rohkem võimalusi ja tahet panustagu siis riiki rohkem.
Teatavasti oli Lennart Meril kombeks aastas korra oma kuu palk annetada.
Kui peaminister leiab, et tal on võimalus riiki rohkem panustada, võiks samamoodi käituda?
p.s.
Kaudsete maksude reha peale on juba aastakümneid teiste riikide poolt astutud?
Millepärast me ei taha õppida teiste kogemustest?
Sunday, September 14, 2008
Rohkem Omanäolisust!
Arhitektuuriline eripära annab väga suure osa paikkonna omanäolisusest. Ekslik on arvamus, et Eestimaa on nii väike, et siin ei ole midagi näidata, või eripärasusi maapiirkondades, keda see huvitab? Kui ise käime Euroopas puhkamas, siis vaatame tihti seal ju just seda arhitektuurilist eripära, mitte kipsonne. Kõige värvikamad kultuurilised näited on meil kindlasti Kihnu ja Setumaa, kes täna ka omanäolisust püüavad maksimaalselt välja tuua.
Kui vaadata Lõuna-Eesti murdkelp katuseid, siis need on hoopis teistsugused kui Saaremaal, Kesk-Eesti pikad rehed viiluga, põhjaranniku puitpitsiga kalurikülad. Lisaks paas Põhja-ja Lääne-Eestis, palju maakivi Kesk-Eestis, punane tellis Lõuna-Eestis. See ongi see eripära, mida piirkondadel tuleks hoida ja arendada ja kasutada koos moodsate lahendustega. Sellesse eripärasse ei sobi kuidagi kipsmajad ja plastikfassaadid.
Kuidas seda omapära võiks hoida? Mõned aastad tagasi ennem 2005 aasta kohalike valimisi oli minu soovitus päris paljudele vaadake mis on teie kihelkonna ajaloolised eriärasused arhitektuuris ja kasutage neid tulevikus ära. Eks inimesed ehitavad ikka nii kuis tahavad aga valdadel on võimalik oma ühiskondlikke hooneid planeerida ja renoveerida nii, et ilma liigse kuluta seda eripära tekitada ja hoida.
Sellel sügisel aastase vahega taas Saaremaale sõites nägin Muhumaal positiivset üllatust. Muhusse olid ilmunud uued bussijaamad ja mitte mingid suvalised ilmetud palk paviljonid, vaid Muhule omased, Muhu mustriga. Tubli Muhu vald ja Tiit Peedu! Nii peabki, alustada väikestest ja lihtsatest asjadest. Kõige hullem asi millega kohapeal inimesi karistada saab on mõttelaiskus! Omavalitsustele on sellel aastal jälle sadu miljoneid kroone toetusi jagatud. Omavalitsusjuhid, palun kasutage nüüd seda ning ärge ehitage rämpsu ja vaid näidake oma eripära.
Thursday, September 11, 2008
Kas meie noor on tegija?
Minu vend astus tänavu 1. septembril 9. klassi, millest saab tema esimene tõsisem vaheetapp hariduse omandamise käänulisel teel. Pärast klassikursuse lõpetamist on ta valiku ees, millist gümnaasiumi valida, halvemal juhul millisesse gümnaasiumi tal üldse on võimalik minna. Temaga koolist vesteldes ja õppimise üle arutledes, olen üha sagedamini tabanud ennast mõtlemas ja sõpradega mõtteid vahetamas selle üle, kas koolid kus meie noored õpivad, on ikka päris see koht, mis meie noori üha laienevate võimalustega maailma tarvis valmis vormib, kas meie noor kasvab tegijaks?
Milles aga siis probleem?